Nutnosť živín pri diéte, časť 2. (Mikroživiny)
V tomto pokračovaní článku, ktorý začal o makroživinách, sa teraz dočítate o mikroživinách, ktoré naše telo tiež nevyhnutne potrebuje pre svoju správnu funkciu.
Do mikroživín patria všetky vitamíny a minerály dôležité pre chod organizmu. Ďalej aj stopové prvky a enzýmy.Telu nedodávajú žiadnu energiu, ale majú vplyv na hormonálnu činnosť tela. V našej potrave ich množstvo neustále klesá, hoci ich potreba rastie. Nedostatky mikroživín sú smrteľné alebo spôsobujú závažné zdravotné komplikácie. Rovnako tak ako umelé dodávanie a nadbytky.
Predstavme si ich:
-
vitamíny
Sú hlavné predstavitelia mikroživín. Patrí medzi ne látky rôzne chemické povahy, ktoré sú väčšinou v nepatrnom množstve nevyhnutné pre látkovú výmenu (metabolizmus) a rad biologických funkcií. Ľudské telo si ich nedokáže vyrobiť samo (až na vitamín D), takže ich musí prijímať potravou. Vitamíny musíme prijímať v potrave. Základným predpokladom pre zachovanie čo najvyššieho obsahu vitamínov v potrave, je jesť potraviny čo najčerstvejšie bez zbytočného skladovania. Pri nedostatku vitamínov (hypovitaminóze) sa môžu objavovať poruchy funkcií organizmu, alebo aj veľmi vážne ochorenia. Prebytočných vitamínov rozpustných vo vode sa organizmus dokáže zbaviť prirodzenou cestou. Takže sa nemusíte obávať nejakého predávkovania.
Pozor u vitamínov rozpustných v tukoch - telo sa ich samo nedokáže zbaviť.
Ide predovšetkým o vitamín A. Je dôležitý antioxidant a telo ho využíva pre tvorbu rodopsínu - zrakového pigmentu používaného za nízkeho osvetlenia. Nedostatok vitamínu preto vedie k šerosleposti. Nie nadarmo sa hovorí, že mrkva je dobrá na oči, obsahuje totiž dostatok "áčka", podobne ako rybí tuk, pečeň či trebárs špenát.
Podporte ich príjem treba doplnkom stravy od Revital v podobe šumivých tabliet.
-
Minerálne látky
Minerálne látky prijímame do tela potravou a vodou. Pritom nie je dôležité len množstvo, ale aj ich vzájomný pomer. Minerálne látky sa podieľajú na výstavbe telesných tkanív, podmieňujú stály osmotický tlak v telesných tekutinách, regulujú, aktivujú a kontrolujú metabolické pochody a sú dôležité aj pre vedenie nervových vzruchov.Uplatňujú sa ako aktivátory alebo súčasti hormónov a enzýmov. Mnohé minerálne látky hrajú dôležitú úlohu aj v prevencii civilizačných ochorení.
Najdôležitejšie je Vápnik (Ca). Nízky príjem vápnika v strave má negatívny vplyv na mineralizáciu kostí, ktoré môže viesť až k osteoporóze. Aj uvoľňovanie zubov (paradentóza) či kŕče spoločne s únavou možno pripísať nedostatku vápnika. Snáď každý vie, že mliečne výrobky bývajú bohaté na vápnik, ale vedeli ste, že dostatočné množstvo obsahujú aj strukoviny, lieskové a vlašské orechy alebo napríklad brokolica?
-
Stopové prvky
Stopové prvky sa v tele vyskytujú v podstatne menšom množstve ako minerálne látky. Sú to chemické prvky, ktoré v malom množstve organizmus potrebuje k správnemu vývoju. Možno medzi ne zaradiť: železo, zinok, jód, selén, fluór, meď, chróm, mangán, molybdén, kobalt. Niekedy sa do tejto skupiny počítajú aj ďalšie prvky ako sú nikel, cín a iné.
Železo dokáže prijímať a odovzdávať kyslík v tele, je súčasťou krvného farbiva hemoglobínu v červených krvinkách, ale aj rôznych enzýmov. Vstrebávanie železa z potravy podporuje vitamín C. Nedostatok železa v tele, sa prejavuje chudokrvnosťou, nechutenstvom, bolesťou hlavy či celkovým znížením obranyschopnosti organizmu. Začlenením rýb, pečene, strukovín alebo napríklad zemiakov do Vašej stravy si zaistíme vyvážený prísun tohto stopového prvku.
Príjem mikroživín môžete podporiť tiež doplnky stravy: Napr. Chlorella Bio
Makroživiny a mikroživiny sú naozaj veľmi dôležité pre správnu funkciu ľudského organizmu a to aj v prípade kedy diétu zrovna nedodržiavate. Avšak v prípade dodržiavania najrôznejších diét sa na živiny veľmi často zabúda a dochádza potom k zlyhávaniu organizmu. Dávajte si na to pozor.
Prírodný produkt na odvodnenie organizmu H2out - overené zákazníkmi. Tuky v oblasti bruška a bokov? S pomocou H2out chudnete ľahko a rýchlo. Využite s H2out aj termogenezní prípravok na pálenie tukov TRF.
O makroživinách sa dočítate v článku: Nutnosť živín pri diéte, časť 1. (MAKROŽIVINY)
Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články! https://www.facebook.com/zdravileky
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky