Zdravý životný štýl u dieťaťa

Zdravý životný štýl u dieťaťa
Nadváha, obezita, nedostatok pohybu a predovšetkým zlé stravovanie sa v dnešnej dobe bohužiaľ netýkajú len dospelých.Tučné jedlá a sladené nápoje sú na dennom poriadku u celej rady detí. Preto odborníci odporúčajú navykať deti na zdravý životný štýl čo najskôr, chce to ale dávku trpezlivosti.

Takmer každý rodič pozná situáciu, keď dieťa tvrdohlavo sedí pri stole a pozerá do taniera, ale to je tak asi všetko. Pretože je zrovna na obed miesto obľúbeného hamburgeru, hranoliek alebo napríklad rezňa nejaký zelený a zdravý pokrm, potomok sa v tom iba len tak príborom prehrabuje a tvári sa veľmi otrávene.

Snaha naučiť deti zdravšiemu stravovanie tak nie je rozhodne nič jednoduché, veľakrát to skôr pripomína boj s veternými mlynmi. Aj tak ale nie je radno sa vopred vzdávať. Nejde tak o to zakaždým vyhrať, ako skôr vytrvať.

Rady ako docieliť zdravého stravovania u dieťaťa....

Nenúťte deti zjesť všetko

Veľa rodičov sa domnieva, že všetko, čo je na tanieri, sa musí zjesť, žiadne plytvanie alebo dokonca vyhadzovanie potravín nie je prípustné. Lenže už v tom býva často najväčší zádrhel.

Jeden z nedávnych výskumov naznačuje, že deti, ktoré sú nútené vždy zjesť všetko na tanieri, sa budú viac prejedať aj vo chvíľach, keď sa nebudú zrovna stravovať doma. Nútenie je zlým základom všetkého.

U detí je podľa vedcov považovaný za normálny stav, keď zje zhruba 60% porcie, ktorú dostanú. Ak teda nebudú jesť všetko, rozhodne im nehrozí, že by boli o hlade.

Žiadne jedlo pri televízii

Sledovanie televízie je u detí jedna z obľúbených aktivít. V obmedzenom množstve na tom nie je nič tak zlého, avšak nikdy by sa pritom nemalo dieťa zároveň stravovať.

Vo chvíli keď dieťa sleduje televíziu nevníma to, čo jej, a tiež nemá prehľad o tom, či už je sýtou alebo nie.

Musíme tiež spomenúť, že v televízii sa deti často stretávajú s myšlienkou na nezdravé jedlá a to vďaka reklamám a filmom. To je opäť základ pre nezdravé stravovanie v neskoršom veku. Aj preto je u menších detí lepšie obmedziť sledovanie televízie na minimum.

Stavte na rôznorodosť jedál

Keď dieťa uvidí na tanieri stále tie isté potraviny, ešte k tomu nie práve zdravé, lepšiemu stravovanie sa zrejme nenaučí. Je preto vhodné popremýšľať o celkovej skladbe jedálnička a predkladať dieťaťu nové veci, ktoré ešte nevyskúšalo. Aj tu je ale potrebné dávka trpezlivosti.

To, že si dieťa neobľúbi brokolicu hneď na prvýkrát, neznamená, že ju nevyskúša neskôr. Rozhodne tak neodporúča už spomínaný systém dojesť všetko na tanieri. V tú chvíľu sa z jedla stáva trest, a to nie je dobré.

Zapojte celú rodinu

Deťom treba ísť príkladom, a to aj v stravovaní. Keď teda nebude otecko alebo mamička jesť zeleninu alebo napríklad ryby, ťažko to dieťa bude dobrovoľne konzumovať.

Jedným zo spôsobov, ako dieťa zapojiť do prípravy jedla, je napríklad spoločné varenie. Čím zábavnejšie bude, tým lepšie.Kanadská štúdia uvádza, že dieťa, ktoré sa podieľa na príprave, jej častejšie ovocie a zeleninu než deti, ktoré tak nerobia.

Neodměňovat sladkosťami

Odmeňovanie sladkosťami je zlý nápad hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé tým dieťa dostáva hromadu kalórií navyše, za druhé to môže v dieťati podporiť zlý prístup v správaní, ktoré si vypestuje. Keď sa budem správať (jesť, odpovedať, učiť sa...) dobre, dostanem vždy nejakú sladkosť.

Zdravá desiata

Štúdie poukazujú na fakt, že deti konzumujú až o tretinu viac kalórií, než potrie bujnie. Dezerty a nezdravé desiaty na tom mali veľký podiel. Malé deti sú veľmi aktívne a je tak potrebné, aby jedli menšie porcie viackrát denne. Čokoládová tyčinka na desiatu ale nie je vhodná voľba. Aj pre nich je vhodnejšie voliť vyváženejší formu, ktorá obsahuje zdravé tuky a tiež proteíny.

Kalórie nie sú to hlavné

Množstvo kalórií dodanej detskému telu je síce dôležité, ale nie je to len o tom. Aj tak by mali aj menšie deti vedieť, čo jedlo, ktoré jedia, obsahuje, koľko dodáva telu energie. Že stravovanie je o správnom fungovaní a vyváženie organizmu, nie len o cukre a sladkostiach. Deti by mali vedieť, že zdravé jedlo môže byť aj farebné a veselé, nielen hnedé vo forme čokolády a cukrov.

Nepodceňujte zdravú stravu u svojich detí. Najlepšie je začať so zdravým stravovaním hneď v ranom veku a verte, že Vám za to Vaše dieťa raz poďakuje. Tipy zdravé maškrtenie u detí nájdete v článku: Sladkosti u detí.

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články! https://www.facebook.com/zdravileky
​Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky

Odoslať článok známemu   Vytlačiť