Beh a bolesť kĺbov
Určite pre Vás nebude žiadnym prekvapením, že aj behaním sa kĺby opotrebovávajú. Však musíme zdôrazniť, že u behanie sa opotrebovávanie netýka všetkých kĺbov. Predstavíme Vám, aké kĺby sa opotrebovávajú najviac a vysvetlíme Vám vplyv behu na kĺby.
Pri behaní sa samozrejme kĺby opotrebovávajú a niečo viac. Viete ale, akých kĺbov presne sa to týka? U bežcov sa najviac opotrebúvajú: bedrové kĺby, kolená, chrbticu, členky a malé kĺby palcov pri nohách.
Najčastejšie chorôb u športovcov je osteoartritída. Výskum zameraný najmä na bedrové a kolenné kĺby však naznačil, že vytrvalostný beh u zdravých ľudí riziko vzniku osteoartritídy nezvyšuje a že na kĺby môže mať dokonca až ochranný účinok. Avšak tieto výsledky testov nie sú nijako moc overené, pretože testom sa podrobilo len pár športovcov. Viac než jasné je, že športové zranenia majú práve tendenciu osteoartritídu spôsobovať alebo zhoršovať. Viac o tejto chorobe sa dočítate v článku: Choroby kĺboveho aparatu.
Ako správne behať, aby kĺby neboleli?
-
Optimálna telesná hmotnosť pri behu
Či už sa venujete behu aktívne alebo len občas, to či máte optimálnu váhu, má na opotrebovanie kĺbov a následnú bolesť, veľký vplyv. Keď tlakovej sily pôsobia na kĺb v primeranej intenzite a správnym smerom, stimuluje to molekuly naprieč celým kĺbom a kĺb je zdravý. Keď je však kĺb, kvôli nadváhe či obezite, neustále preťažovaný a musia dlhodobo odolávať nerovnomerným tlakom z mnohých rôznych strán, vedie to k poškodzovaniu kĺbových molekúl a k artritíde je to potom už len malý krôčik.
-
Terén pri behu
Ak z nejakého dôvodu nemusíte, nebežte po cestách. Ideálne je tréning v teréne na mäkkom. Na atletickom štadióne behajte vonkajších dráh v smere hodinových ručičiek, aby ste stále nezatáčeli len doľava. Čím ďalej od vnútornej dráhy, tým lepšie - pobežíte v menšom oblúku, a vďaka tomu budete menej asymetricky zaťažovať kĺby. Medzi asfaltovými cestami si vyberajte tie s mierne nerovným povrchom a betónu sa vyhýbajte ako čert krížu.
-
Obuv pri behu
Ak chcete behať a máte nohy "do O" alebo sa vo vašej rodine v minulosti vyskytla artritída vnútornej časti kolena, nekupujte si topánky s kontrolou pohybu, pretože budú prispievať k opotrebovávanie vášho kolenného kĺbu. Dajte sa vyšetriť odborným lekárom, ktorý vám ako jediný môže odporučiť a predpísať vhodnú obuv. Pre bezpočet bežcov a bežkýň je to cesta na zmiernenie bolestí a zvýšenie stability kĺbov. Skúste tiež občas chodiť doma bosí, alebo bosí cvičiť.Zvýšite tak odolnosť svojich kĺbov voči nárazom a tak aj ich životnosť. Bolo preukázané, že v kultúrach, kde sa veľa chodí naboso, je výskyt osteoartritídy vo všeobecnosti nižšie.
-
Krok pri behu
Vyhnite sa pri behu príliš dlhým krokom, kedy vaše predné noha dopadá na zem vo veľkej vzdialenosti pred telom.Došľapovať by ste mali len mierne pred telom a mali by ste usilovať aspoň o 160 krokov za minútu (80 každú nôh).
-
Zmena športu
Pravidelne si dávajte od behanie pauzu, aby ste svojmu telu uľavili od jednotvárne záťaže, a plávajte, jazdite na bicykli alebo robte akýkoľvek iný šport, pri ktorom vaše nohy nebudú musieť niesť celú váhu vášho tela, tak ako pri behu.
Nevyhýbajte sa športu ak Vás kĺby bolia. Je potrebné len správne behať. Zamyslite sa nad tým, akým spôsobom prevádzkujete beh práve vy a či nerobíte jednu z vyššie spomínaných chýb.
Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články! https://www.facebook.com/zdravileky
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky