Choroby kĺbového aparátu
Bolesti kĺbov môžu mať mnoho príčin. Budeme sa venovať tým najčastejším ochorením kĺbov.
Pokiaľ Vás bolesť kĺbov trápia dlhodobo, je na čase vyhľadať odbornú pomoc pretože zrejme nepôjde o bežné prechladnutie, opotrebenie a podobne. Je veľmi pravdepodobné, že Vás trápi určitá choroba kĺbov a bolesť kĺbov tak bude čím ďalej väčšie.
Je naozaj veľmi dôležité, či Vás bolí jeden kĺb, alebo sa jedná o bolesti viacerých kĺbov. Dôležité je tiež to, či ak sa bolesť sťahuje z jedného kĺbu do druhého, alebo niekam vyžaruje. Lekára pri vyšetrení bude tiež zaujímať, ako dlho bolesti kĺbov trvajú, či kĺby bolia v pokoji, alebo pri námahe, či má chorý horúčku a pod.
K najčastejším príčinám bolesti kĺbov patria:
-
Infekčné zápaly kĺbov: Ak sa do kĺbu dostane baktérie, či už vonkajšou cestou pri poranení, a alebo krvou z iného zanieteného miesta v tele, dôjde v kĺbe k zápalovej odpovede. Zápal je charakteristický opuchom, sčervenaním, teplotou či horúčkou a predovšetkým bolesťou. Infekcie kĺbov sú veľmi závažným stavom a vyžadujú okamžitú liečbu! K infekčným ochorením je potrebné podotknúť, že pri vírusových ochoreniach, ako je napríklad chrípka, sú bolesti kĺbu normálne a mali by vymiznúť. Sú známkou boja organizmu s vírusom. Pokiaľ po vyliečení neustupujú, je na čase poradiť sa s lekárom.
-
Lymská borelióza: Ide o infekčné ochorenie prenášané kliešťami. Ak máte bolesti kĺbov a zároveň ste v poslednej dobe mali prisatého kliešťa, informujte o tejto skutočnosti svojho lekára.
-
Artritída: Ide vlastne o zápal kĺbov, ktorý nie je vyvolaný priamo baktérií či vírusom. Je to totiž ochorenie imunitného systému, ktorý napáda svoje vlastné bunky. Sú pri tom poškodené kĺby, ktoré reagujú bolesťou.
Existuje viac ako 150 druhov artritídy. Najbežnejšími sú druhy 3:
-
Reumatoidná artritída: Charakteristickým znakom je ranná stuhnutosť, ktorá v pokročilých formách môže trvať dlho. Častejší výskyt je u žien. Najčastejšie sú postihnuté kĺby rúk, lakťov, ramien a kĺby nôh. Bolesť kĺbov je vždy aj viac kĺbov zároveň.
Obdobou je reumatická artritída: Najčastejšie vzniká po streptokokovej angíne, ktorá nebola vhodne liečená antibiotikami.
-
Osteoartritída: Kĺby majú na povrchu chrupavku, ktorá chráni kosť a umožňuje jej bezproblémový pohyb.Ak sa začne chrupavka opotrebovávať, je pohyb značne obmedzený a kĺb sa môže rôzne deformovať.Najhoršie fázou je tzv. Odtrhnutie chrupavky, kedy je kĺb úplne zbavený chrupavky a dve kosti o seba drú a môže byť spôsobená úplná nehybnosť alebo zlomeniny. Príznakom je bolesť po zvýšenej záťaži kĺbov a stuhnutosť kĺbov predovšetkým po ranu a ak ste dlhší čas v pokoji (miznú po 15-20 minútach).
-
Dnavá artritída (DNA): Ide o ochorenie vzniknuté nevhodným odbúravaním purínov (látok obsiahnutých v DNA - nukleovej kyseline - každej bunky. Z týchto látok sa tvorí kyselina močová, ktorá je vylučovaná obličkami. Je zle rozpustná vo vode, teda aj v krvi a pri jej vyššej koncentrácii sa v rôznych tekutinách v tele a to aj v kĺbe vyplnenom tekutinou, tvorí ostré kryštáliky. Dochádza k tomu práve v dôsledku zlého odbúravanie purínov, ale môže to nastať aj po zjedení veľkého množstva mäsa či vnútorností. Výskyt takýchto kryštálikov v kĺbe je veľmi bolestivý a prejavuje sa dnavým záchvatom - prudkou bolesťou kĺbov.
-
-
Artróza: Ochorenie vznikajúce vplyvom zničenie chrupaviek pokrývajúcich kosť v kĺbe. V dôsledku toho sa o seba otierajú kosti, čo vyvoláva bolesť a obmedzenia v pohybe. Pre toto ochorenie je tiež charakteristická ranná stuhnutosť, trvá však len krátko.
-
Osteoporóza: Riziko vzniku tohto ochorenia stúpa s pribúdajúcim vekom a úbytkom kostnej hmoty. Osteoporóza sa viac týka žien a to predovšetkým po päťdesiatke. Prináša so sebou veľké riziko zlomenín. Ak kosti rednú (tento proces začína už po tridsiatke) rýchlejšie, než je obvyklé, môžete si aj po zdanlivo banálnym páde alebo len pri nečakanom zošliapnutí z chodníka zlomiť ruku alebo nohu, ale dokonca aj stavec.
-
Poranenie: Kĺb môže byť pomliaždenie napr. Vplyvom pádu. Často v tomto prípade dochádza k opuchu, alebo vzniku modriny, čo obmedzuje pohyb a kĺb utláča, a tým spôsobuje bolesť. Najlepšie liečbou je daný kĺb chladiť a nenamáhať. Môže dôjsť k podvrtnutie alebo vykĺbenie, a tým poškodeniu okolitých väzov či svalov.
Všetky vyššie spomenuté choroby nevyliečite sami doma. Je naozaj nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje presné ochorenia a nasadí Vám potrebnú liečbu.
Kostra je zásobáreň vápnika...
Vápnik je veľmi dôležitý pre pevnosť ľudskej kostry. Ak máte málo vápnika, negatívne sa to podpíše na stave vašich kostí.Preto je veľmi dôležité neustále vápnik telu dodávať a to vhodnými potravinami. K úplnému využitiu vápnika z potravy Vám môže pomôcť Podporný vápnik od Weleda.
Kritická obdobie pre stav našich kostí sú tri: Dospievanie, menopauza a samozrejme starobe.
Hustota a sila kostí sa mení s vekom. Od 30.roku kosti postupne rednú, mení sa ich kvalita, ubúda kostná hmota a kosti i kĺby začínajú starnúť. Ľudská kostra je veľmi dômyselný vynález. Kosti i kĺby musia byť dostatočne pevné, aby udržali váhu tela, ale zároveň ľahké, aby sa mohli ľahko pohybovať. K tomu vám môže pomôcť Kolagénny výživa Gelatina Plus.
Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články! https://www.facebook.com/zdravileky
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky