Metódy detoxikácie organizmu pri alergii a ekzému

Metódy detoxikácie organizmu pri alergii a ekzému
Princíp detoxikácie a čo všetko to obnáša sme Vám vysvetlili v prvej časti článku. Spôsobov detoxikácie je celý rad, záleží len na Vás aký si vyberiete a aký Vám bude najviac vyhovovať. Nezabudnite zohľadniť svoj celkový zdravotný stav nech si detoxikáciou skôr nepřitížíte.

Poďme si niekoľko konkrétnych spôsobov detoxikácie predstaviť

  • Zásadotvorná strava

Táto detoxikačné metóda vychádza z faktu, že naše telo je silne prekyslené tradičnou českou kuchyňou s nadbytkom príjmu cukru, mäsa, bielej múky či alkoholu a je teda nutné nastoliť acidobázickú rovnováhu.

To docielime jednak tým, že budeme konzumovať podstatne viac potravín obsahujúcich sodík, draslík, vápnik a horčík (mali by tvoriť 80% našej stravy) a tiež tým, že zaistíme telu pravidelný a dostatočný príjem tekutín, ktoré sú nutné k odplavovaniu škodlivin- vhodná je čistá voda (aj teplá, obzvlášť po ranu), bylinné, zelené a biele čaje.

Medzi odporúčané potraviny patria:

  • ovocné a zeleninové šťavy

  • zelené nápoje (pr. z jačmeňa)

  • morské a sladkovodné riasy (známa je napr. chlorella)

  • ovocie a zelenina (obzvlášť surová a zelená), huby

  • byliny - napr. žihľavy, pestrec mariánsky

  • semená a orechy obsahujúce bielkoviny - mandle, para orechy, tekvicové, ľanové, tekvicové a slnečnicové semená

  • pohánka, proso, amarant, quinoa, zemiaky

Zakázanými potravinami počas detoxikácie budú naopak mäso, údeniny, alkohol, káva, sladké a sýtené nápoje, pečivo, mlieko a mliečne výrobky, cukor a soľ. K detoxikácii a doplnenie zásadotvorných látok nám môžu napomôcť aj napr. odkyselující nápoje 

- Účinnosť prečisťovanie sa overuje jednoduchým meraním za pomoci lakmusových papierikov, ktoré možno zakúpiť bežne v lekárňach. Zvyčajne sa testuje ranný moč, ktorej ideálne pH by malo byť v rozmedzí 6,5-7,5; pričom hodnoty pod dolnou hranicou značí nadbytočnú kyslosť. -

  • Pitie zeleninových a ovocných štiav

Táto metóda detoxikácie je podobná tej predošlej, avšak je ďaleko prísnejšie. Dovoľuje konzumovať len zeleninu a ovocie a to ešte len vo forme čerstvých štiav. Ako dlho? Záleží na vás. Začať možno s náhradou napr. večera zeleninovou šťavou, skončiť u niekoľkodňové alebo týždennej kúry.

Ovocie a zelenina sú pre detox veľmi vhodné!!!

  • Pôsty

Pôstom v najznámejšom slova zmysle znamená pitie čistej, prípadne destilovanej vody. Prečistenie organizmu pomocou pôstu môže údajne významne zlepšiť (okrem iného) práve alergia či astma, ale je nutné si uvedomiť, že nie je vhodné pre všetky. Rozhodne by sa nemalo týkať detí a ľudia pravidelne užívajúci lieky by sa mali poradiť s ošetrujúcim lekárom.

Teoretickú prípravu vyžaduje každá z detoxikačných metód, pôst obzvlášť. Aby sme nášmu telu miesto pomoci neublížili, mali by sme dodržiavať určité pravidlá.

Medzi základné patrí:

  1. Začínať pozvolna- najprv jednodňové pôst, potom dlhšia (trvanie býva 1, 3, 7, 15, 21 a 40 dní)

  2. K bežnej strave sa vracať postupne- dodržiavať zásadu, že koľko dní sa pôst drží, toľko dní by sa malo vracať späť k normálnej strave

  3. Načúvať svojmu telu, riadiť sa svojimi pocitmi, ak nebude vám dobre, radšej s pôstom skončiť atď.

Byliny vhodné pre detoxikáciu organizmu

Niektoré byliny a potraviny obzvlášť napomáhajú trávenie, preto sú vhodné pre spaľovanie toxínov. Je to zázvor, korenie, fenikel, rímska rasca, cesnak, koriander, ľanové semienko, kôpor, muškát, ricínový olej, Guduchi, Neem, Puškarmul, Punarnava, Tulsi, Vacha, Guggul, korenie Trikatu.

Dlhodobá detoxikácia a očista organizmu ájurvédskými bylinami

Pre dlhodobejšie a pozvoľné prečistenie a detoxikáciu organizmu môžeme použiť bylinné prípravky. Za najznámejšie a najúčinnejší detoxikačný prípravok je považovaná Triphala, ktorú tvorí kombinácia troch bylín: Haritaki, Bibhitaki a Amalaki. Účinkuje jemne na celý tráviaci trakt, regeneruje ho a reguluje. Tiež podporuje činnosť močového, obehového a dýchacieho ústrojenstva, napomáha vylučovať z tela ťažké kovy a odstraňuje z organizmu toxíny. Triphala sa odporúča pri chronickej zápche, redukčnej diéte, k regenerácii žalúdka a čriev. Jej užívanie by malo byť dlhodobé, aspoň 3 mesiace. 
 

Prechod na bežnú stravu po detoxikácii

Po detoxikácii organizmu by mal byť prechod na bežnú stravu pozvoľný a opatrný. Mali by sme sa vyhnúť tučným a príliš koreneným jedlám a tiež studeným nápojom. Pite teplú prevarenú vodu s citrónom. Varte na olivovom oleji, jedlá koreňte zázvorom, čiernym korením, škoricou, kardamonom, cesnakom. Jedzte celozrnné obilniny, ryžu basmati, Mung šošovku, strukoviny a červenú šošovicu.

Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť