O rybách v detskom jedálničku

O rybách v detskom jedálničku
Ryby sú veľmi dôležitou súčasťou stravy nielen pre deti...ale to je všeobecne známe. Pravdaže, týkajú podávania rýb dojčatám a malým deťom, panuje rad dohadov. Niektorí odborníci ryby zatracujú ako pôvodca alergií, iní naopak vyzdvihujú ich pozitívne účinky na zdravie detí.

Ryby sú pre výživu u detí dôležité pre veľké množstvo kvalitných bielkovín, železa, zinku a minerálov. Sú navyše hlavným zdrojom jódu a v potrave aj vitamínu D. Najcennejšie zložkou rybieho mäsa je veľký obsah omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre správny neurologický vývoj dieťaťa a dobrú funkciu jeho imunitného systému.

Alergie?

Musíme spomenúť, že ryby, podobne ako orechy alebo mlieko, patrí k jedným z najčastejších alergénov. Aj preto sa skôr konzumácia rybieho mäsa u dojčiat neodporúčala. Výskumy však ukázali, že preventívne vyradenie alergénu nemá žiadny význam a riziko vzniku alergie sa neskorším podaním ryby nezníži. To, či bude dieťa na ryby alergické, neovplyvní ani podanie rybieho mäsa v neskoršom veku dieťaťa. V každom prípade by prvý kontakt dojčatá s rybou mal byť veľmi opatrný.

Vhodné a nevhodné ryby...

Hoci sa preukázalo, že sú ryby vhodné aj pre dojčatá, existujú určité druhy rybieho mäsa, ktorým je lepšie sa pri skladbe detského jedálnička vyhnúť. Niektoré skupiny rýb obsahujú vyššie množstvo metylortuti, ktorá môže byť vo veľkom množstve pre ľudský organizmus toxická. Najviac metylortuti obsahujú veľké dravé ryby: šťuka, zubáč alebo boleň, z morských rýb potom mäso zo žraloka, mečúňa či veľkých tresiek. Ideálne ryby pre dojčatá sú treska, sleď, losos, kapor alebo pstruh.

Kedy rybu zaradiť do jedálnička?

Rybu možno zaradiť do jedálnička dieťaťa v začiatkoch príkrmov. U plne dojčených prospievajúcich detí sa príkrmy začínajú podávať po ukončenom šiestom mesiaci veku. Dojča však môže prijímať nemliečnou stravu už od 4. mesiaca. Odporúča sa začínať s klasickým zeleninovým príkrmom. Potom, čo si naň dieťa zvykne, možno pridať aj kúsok mletých rýb. Spočiatku postačí asi 10 gramov rybieho mäsa, postupne potom je možno porciu navýšiť až na 35 gramov. Dojčatám sa odporúčajú dve porcie rybieho mäsa týždenne, ktoré možno striedať s mäsom hovädzím alebo kuracím. Staršie deti môžu ryby konzumovať častejšie.

Pri podávaní rýb je vždy nutné ich dôkladne tepelne upraviť, napr. Pečením alebo dusením. Ryba sa musí dôkladne rozomlieť a zbaviť všetkých kostí. U starších detí je potom dôležitý vzhľad ryby, jej vôňa i náročnosť konzumácia. Vhodné sú preto ryby s minimálnym množstvom kostí.

 

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.

Odoslať článok známemu   Vytlačiť