Pravidlá správneho cvičenia, aby kĺby neboleli...

Pravidlá správneho cvičenia, aby kĺby neboleli...
Radi sa venujete športu alebo len kondičné cvičenie? Trápi Vás pri tom bolesť kĺbov? Predstavíme Vám niekoľko základných chýb, ktoré môžete robiť a preto Vás kĺby bolia. Nemusíte sa svojho obľúbeného cvičenia či športu vzdávať.

Väčšina ľudí sa pri prvom zabolenie kĺbov vzdávajú toho čo majú radi a tým je cvičenie či obľúbený šport. Prečo ale? Veď to vôbec nie je nutné. Pri cvičení, robí veľa ľudí niekoľko základných chýb a vôbec si ich neuvedomujú. Navyše si tak môžu privodiť vážnejšie choroby kĺbov alebo sa skôr priblížiť k opotrebovaniu kĺbov.

Dodržujte niekoľko základných pravidiel:

  • Prehriatie kĺbov... Tento faktor je veľmi dôležitý. Ak príliš preťažujete neprehrá kĺby, tak proste reagujú bolesťou. Viac sa dočítate v článku: Cvičením proti bolesti kĺbov

  • Rekreačné športy... Športy, ktoré príliš nezaťažujú kĺby sú cyklistika, bežecké lyžovanie, chôdza (odporúčaná je aj s trekingovými palicami), plávanie a spinning.

  • Obuv... Športujte v topánkach určených pre daný druh športu. Pri cvičení veľmi odporúčame byť bosí. Vaše kĺby sa tak stanú viac odolnými proti nárazom.

  • Terén pri športe... Obmedzte športy na parketách alebo palubovej podlahe ako napr. Squash, basketbal, florbal a pod. Tieto športy zaťažujú kĺby a môžu zvýšiť ich bolestivosť.

  • Cvičenie pri chorobe... Vyhnite sa cvičenie ak Váš organizmus nie je v správnej forme. Zbytočne ho zaťažujete.

  • Pozor na chlad... Nevystavujte Vaše kĺby pri cvičení prievane ani chladu. Držte ich v teple a vyhnete sa tak nepríjemnému nachladnutiu kĺbov.

  • Trénujte s činkami... Pri správnom vykonávaní a dávkovanie pomáha posilňovanie predchádzať rednutie kostí a okrem toho zvyšuje kvalitu svalového tkaniva, podporuje nárast sily a zlepšuje rovnovážnosť, čo všetko je v konečnom dôsledku úľavou pre kĺby.

  • Nepreťažujte svoje kĺby... najzreteľnejším signály sú bolesti a opuchy kĺbov. Ak sa navyše, niektorý z vašich kĺbov, počas najviac namáhaných cvičenia občas "zablokuje", možno pre vás vo všeobecnosti nie je vhodná žiadna záťaž, pri ktorej musí kĺb odolávať nárazom, tak ako pri behu.

  • Venujte pozornosť zraneniam... Vždy sa snažte vyhľadať odborného lekára. Nezanedbávajte poúrazovú fyzioterapiu. Mnohé zranenia vedú k dlhodobým štrukturálnym a biomechanickým defektom a následne k narušeniu funkčnosti kĺbu, čo samo o sebe sa veľakrát prejaví až po rokoch, keď na nápravu môže už byť neskoro.

  • Nadváha... Znížte svoju váhu. Nadváha zbytočne zaťažuje kĺby, ktoré sa viac opotrebovávajú.

  • Správna strava... Určité základné potraviny majú protizápalové vlastnosti, ktoré majú na kĺby blahodarný vplyv.Patrí medzi ne veľké množstvo bobúľ a šťavy z nich, výrobky zo sóje, niektoré druhy ovocia a zeleniny, olivový olej, zelený čaj a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako napr. Losos, vlašské orechy, ľanové semienka a pod.

Sami vidíte, že týchto pravidiel je síce viac ale nie je nijak ťažké je začať dodržiavať. Väčšina z nich sú bežné veci, ktoré by mali byť automatické pre každého z Vás. Naozaj nezanedbávajte bolesť svojich kĺbov, môže sa Vám to vypomstiť.

Pre viac informácií o bolesti kĺbov sme pre Vás vytvorili článok: Všetko o bolesti kĺbov

Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články! https://www.facebook.com/zdravileky
​Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky
Odoslať článok známemu   Vytlačiť