Sladkosti u detí predškolského veku
Sladkosti z jedálneho lístka detí úplne vylúčiť nedá, pretože so sladkou chuťou sa deti stretnú už v ranom veku keď pijú materské mlieko. Je ale potrebné sa sladkosťami nakladať veľmi opatrne. Do jedálnička je zaraďovať vo vhodnom množstve a vo vhodnom čase. Ak sa totiž deti naje sladkostí odmietajú potom základnej stravu a prichádza tak o dôležité živiny. Sladkosti navyše majú vysokú energetickú hodnotu, sú zdrojom cukrov, nevhodných tukov a väčšina z nich je chemicky "vylepšená", čo môže spôsobovať vyrážky a alergickým deťom závažnejšie prejavy potravinovej alergie.
Na čom si Vaše deti môžu zdravo zamaškrtiť?
-
Müsli tyčinky, ovsené sušienky
-
čerstvé ovocie, napríklad aj v podobe šalátov, špízov či jednohubiek
-
múčniky s ovocím (najlepšie doma pripravené)
-
kvalitné jogurty doplnené čerstvým ovocím
-
našľahané tvarohové dezerty s čerstvým ovocím
-
puding doplnený čerstvým ovocím
Radšej NIE!
-
tučné múčniky
-
cukríky
-
lacné cukrovinky
-
oblátky, rezy a podobne
-
sladené limonády
Starí rodičia rozmaznávajú
Ako rozumní rodičia nechcete učiť deti na sladké, starí rodičia však túto vašu "výchovnú líniu" narúšajú a často kupujú deťom sladkosti. Čo s tým?
Starí rodičia by mali úplne rešpektovať vaše rozhodnutia a nepodrýva vašu autoritu. Je dobre, keď majú k dieťaťu kladný vzťah, avšak nemali by si ich kupovať a rozmaznávať práve sladkosťami.
Tipy na domáce sladkosti:
Ovsené Karolinky
Suroviny: 100g ovsených vločiek, 100g hladkej múky (najlepšie celozrnnej), 80g masla alebo iného tuku, 60 g prírodného cukru, 1 vajce, 2-3 lyžice nadrobno pokrájaných hrozienok, štipka soli, trochu mlieka, tuhšia zaváranina na plnenie z ovsených vločiek, preosiatej múky, zmäknutého tuku, cukru, vajcia, prepláchnutých a pokrájaných hrozienok a štipky soli vypracujeme vláčne cesto. Podľa potreby pridáme trochu mlieka.
Zo surovín vytvoríme cesto a tvarujeme guličky, prenesieme ich na plech vyložený papierom na pečenie a do ich stredu urobíme jamku, ktorý vyplníme zaváraninou. V predhriatej rúre upečieme.
Mrkvovej mesiačiky
Suroviny: 100g celozrnnej múky, 100g hladkej múky, 200g jemne nastrúhanej mrkvy, 60 g masla alebo iného tuku, 2 lyžice nastrúhaných lieskových orieškov (nemusí byť), citrónová šťava, trochu bieleho jogurtu, práškový a vanilkový cukor na obalenie z preosiatej múky, jemne nastrúhanej mrkvy, zmäknutého tuku, nastrúhaných orieškov, citrónovej šťavy a bieleho jogurtu.
Vypracujeme vláčne cesto. Z neho vyvaľkáme plát, z ktorého formičkou vykrajujeme mesiačiky alebo iné tvary. Prenesieme ich na plech vyložený papierom na pečenie a upečieme doružova. Ešte horúce mesiačiky obaľujeme v zmesi práškového a vanilínového cukru.
Tvarohový chlebíček
Suroviny: 200g celozrnnej múky, asi 200g hladkej múky, 250g mäkkého tvarohu, 100 g masla alebo iného tuku, 100g prírodného cukru, 2 vajcia, 100g sušeného ovocia a hrozienok, asi 5 lyžíc mlieka, 1 prášok do pečiva, štipka soli, vajce na potretie, zmäknutý tuk rozotrený s cukrom, pridáme mäkký tvaroh, vajcia, mlieko, soľ a preosiatu múku s práškom do pečiva.
Vypracujeme cesto do ktorého zapracujeme prepláchnuté a pokrájané sušené ovocie a hrozienka. Po vypracovaní vláčneho cesta, z ktorého vytvarujeme chlebíček, ktorý prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie. Potrieme rozšľahaným vajcom a upečieme dozlatista.
Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články! https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.