Život bez lepku- nakupovanie a varenie
Sortiment bezlepkových výrobkov sa v posledných rokoch značne rozšíril. Na trhu nájdete ako výrobky výrobcov z českej republiky, tak aj rad výrobkov z dovozu. V posledných rokoch sa zlepšila aj dostupnosť bezlepkových výrobkov. Kúpiť sa dá okrem základných bezlepkových surovín aj čerstvé a balené pečivo, knedle, koláče a hotové jedlá.
Špeciálne potraviny určené pre bezlepkovú diétu možno zakúpiť:
-
v predajniach so zdravou výživou alebo v špecializovaných predajniach;
-
vo väčšine reťazcov supermarketov, napr. Globus, Albert, Tesco, Billa, Kaufland, kde bývajú umiestnené v oddeleniach spoločne s BIO a DIA potravinami;
-
v lekárňach zásobovaných firmou Phoenix (väčšinou po objednaní, prehľad výrobkov nájdete na webe Eurozóna spolu s APA kódmi);
-
v reťazci drogérií dm;
-
v internetových obchodoch a výnimkou nie je ani naša internetová lekáreň
Ovšem je tiež dôležité naučiť sa pracovať s týmito surovinami v kuchyni a dokázať z nih pripraviť chutné jedlá.
Varenie a pečenie sa v bezlepkovej kuchyni v podstate nelíši od bežnej kuchyne, môžete aj naďalej používať rovnaké recepty a postupy len k vytvoreniu jedla použiť bezlepkovej suroviny.
Snažte sa rozširovať svoje obzory, bezlepková diéta vás môže nasmerovať na zdravší spôsob stravovania aj na kuchyne iných národov. Spoznáte tak rad nových výborných a prirodzene bezlepkových pokrmov, ktorými si obohatíte jedálny lístok. Môžete však tiež zostať verní slovenskej tradičnej kuchyni. Takmer všetko totiž možno vyrobiť aj v bezlepkové variante, a preto sa nemusíte lúčiť s knedľami, hustými omáčkami as buchtami. Náročnejší sú len jedlá z múčnych ciest (buchty, knedle, chlieb, pečivo). V tomto prípade je potrebná väčšia miery trpezlivosti a skúšať rôzne postupy. Môžete postupovať podľa svojich receptov alebo skúsiť aj recepty overené. Nech sa vydáte pri varení akýmkoľvek smerom, celkom iste sa z vás časom stanú skvelí kulinári.
Pri príprave bezlepkových pokrmov je len nutné vylúčiť všetky zdroje lepku, tzn. kontrolovať všetky používané suroviny. Je dôležité dbať na to, aby bezlepkové pokrmy neboli "kontaminované" napr. Omrvinky z pečiva obsahujúceho lepok. Zabránenie kontaminácie je dôležité pre bezpečnosť bezlepkové stravy, a preto je potrebné časovo alebo priestorovo oddeliť prípravu pokrmu. Je tiež potrebná opatrnosť, aby nedošlo k zámene surovín či hotových jedál a to aj napríklad pri uskladnení v chladničke.
Na pečenie chleba je dobré si zaobstarať domácu pekáreň, odporúčame vybrať takú, ktorá má bezlepkový program.Domáca pekáreň je veľkým prínosom najmä pre tých, ktorí nemajú možnosť priameho nákupu čerstvého pečiva.Jednoduchosťou obsluhy umožňuje vlastnú výrobu čerstvého bezlepkového chleba podľa svojich chuťových predstáv.Pekáreň možno tiež použiť na prípravu cesta na iné pečiva (miesenie, kysnutie) a na varenie (ryža, zemiaky). Na prípravu bezlepkového pečiva v domácej pekárni zakúpite v obchode alebo našej internetovej lekárni bezlepkové zmesi.
Ak sa však rozhodnete upiecť chlieb bez pomoci domácej pekárne môžete využiť niektorý z receptov z nášho článku: Recepty na domáci bezlepkový chlieb.
Pre úpravu prostredia zažívacieho traktu po užívaní liečiv využite prípravok na báze rastlinných výťažkov na úpravu priechodu potravy črevom DietLax.
Chcete byť informovaný o ďalších zaujímavostiach?
Zostaňme kamaráti na Facebooku a budú sa Vám zobrazovať nové články https://www.facebook.com/zdravileky.
Alebo stačí dať like! https://www.facebook.com/zdravileky.